miklab.pl

Kiedy ortokorekcja to dobry wybór? Wskazania i przeciwwskazania

Dorota Mazur.

24 czerwca 2025

Kiedy ortokorekcja to dobry wybór? Wskazania i przeciwwskazania

Ortokorekcja to metoda korekcji wad wzroku, która umożliwia wyraźne widzenie w ciągu dnia bez konieczności noszenia okularów czy miękkich soczewek kontaktowych. Dowiedz się, na czym polega i kiedy jest dobrym wyborem.

Czym jest ortokorekcja?

Ortokorekcja stanowi ciekawą alternatywę dla okularów czy miękkich soczewek kontaktowych. Polega na zakładaniu specjalnej, sztywnej soczewki kontaktowej na noc. Podczas snu delikatnie zmienia ona kształt rogówki, dzięki czemu dziecko po przebudzeniu widzi wyraźnie przez cały dzień, bez potrzeby noszenia dodatkowej korekcji wady wzroku. Co więcej, jest także skutecznym sposobem stosowanym w celu spowalniania progresji krótkowzroczności.

Jak działają soczewki ortokorekcyjne?

Specjalne soczewki ortokorekcyjne powodują delikatną, krótkotrwałą i odwracalną zmianę krzywizny rogówki. Ma to wpływ na sposób załamywania się światła docierającego do oka i skutkuje jego skupieniem na siatkówce. Dzięki temu po nocy w soczewkach możliwe jest wyraźne widzenie bez zakładania korekcji (okularów lub soczewek kontaktowych).
Rogówka jest elastyczna, a zmiana jej kształtu przy ortokorekcji - tymczasowa. Dlatego, chcąc zachować efekt wyraźnego widzenia kolejnego dnia, soczewki ortokorekcyjne należy zakładać codziennie na noc.

Ortokorekcja - wskazania

Soczewki ortokorekcyjne są dobrym rozwiązaniem dla osób z krótkowzrocznością o wartości do ok. -8,00 dioptrii i astygmatyzmem do ok. -1,5 dioptrii. Rzadziej stosowane są w nadwzroczności. Będzie to doskonałym wyborem dla osób, które nie chcą lub nie mogą nosić okularów w ciągu dnia, ze względu na charakter pracy, uprawianie sportu czy aktywny tryb życia. Soczewek ortokorekcyjnych mogą używać osoby w różnym wieku. Ortokorekcja jest skuteczną metodą kontroli progresji krótkowzroczności u dzieci i młodzieży. Nie tylko zapewnia wyraźne widzenie, ale także spowalnia zwiększanie się tej wady wzroku.

Przeciwwskazania do ortokorekcji

Ortokorekcja nie zawsze będzie skuteczna. U osób ze zbyt dużą krótkowzrocznością i astygmatyzmem wada może nie zostać skorygowana w całości, co będzie skutkować niewyraźnym widzeniem w ciągu dnia.

Przeciwwskazaniami do stosowania soczewek ortokorekcyjnych są m.in.:

  • choroby oczu, np. stożek rogówki, zespół suchego oka,
  • aktywne stany zapalne rogówki, spojówek lub powiek,
  • zmiany zwyrodnieniowe lub blizny na rogówce,
  • choroby ogólne, m.in. schorzenia immunologiczne.

Czy ortokorekcja jest bezpieczna?

Podstawą zdrowego korzystania z ortokorekcji jest odpowiedni dobór soczewek i dostosowanie ich do parametrów rogówki pacjenta przez specjalistę. Ważne jest także odbywanie regularnych wizyt kontrolnych. Kluczowym elementem bezpiecznego użytkowania soczewek ortokorekcyjnych jest odpowiednia ich pielęgnacja oraz przestrzeganie zasad higieny i zaleceń specjalisty.
Soczewki ortokorekcyjne wykonane są z materiału przepuszczającego tlen. Dzięki temu można w nich bezpiecznie spać.
Ortokorekcja jest metodą krótkotrwałą i odwracalną. Można w każdej chwili z niej zrezygnować i zacząć ponownie stosować korekcję okularową lub za pomocą miękkich soczewek kontaktowych.

Dopasowanie soczewek ortokorekcyjnych - jak wygląda?

Soczewki ortokorekcyjne są dobierane przez specjalistę. Wykonuje on szereg badań, w których sprawdza stan zdrowia oczu, wielkość wady wzroku oraz kształt rogówki. Pomiary te pozwalają zamówić soczewki spersonalizowane, dopasowane do danego pacjenta. Gdy soczewki są gotowe, specjalista ocenia ich ułożenie na oku, uczy zakładania i zdejmowania soczewek, omawia zasady pielęgnacji oraz zalecenia dotyczące wizyt kontrolnych.

Soczewki ortokorekcyjne to bezpieczny i wygodny sposób korekcji wad wzroku. Wydają się być doskonałym wyborem dla osób aktywnych, które chcą cieszyć się dobrym widzeniem bez okularów. Metoda ta jest również skuteczna w spowalnianiu progresji krótkowzroczności, dlatego może być stosowana także u dzieci i młodzieży. Przeciwwskazaniem do ortokorekcji są bardzo duże wady wzroku, niektóre choroby i stany zapalne oczu oraz nieregularności kształtu rogówki. Możliwość zastosowania ortokorekcji u pacjenta ocenia specjalista po wykonaniu szczegółowych badań.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Czy leki na tarczycę powodują chudnięcie? Fakty i mity
  2. Neosine forte w trakcie picia alkoholu - poznaj zasady bezpiecznego łączenia
  3. Bezpieczne leki na alergię w ciąży - co musisz wiedzieć?
  4. Jak długo jest ważne skierowanie do laboratorium? Uniknij problemów z ważnością
  5. Alkohol w trakcie karmienia piersią: Co musisz wiedzieć

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Autor Dorota Mazur
Dorota Mazur

Jestem doświadczoną redaktorką z pasją do tworzenia treści, które nie tylko informują, ale także inspirują. Z ponad dziesięcioletnim stażem w branży mam za sobą pracę w różnych obszarach, od kultury i zdrowia po technologie i biznes. Dzięki temu posiadam szeroką wiedzę, która pozwala mi tworzyć merytoryczne i przystępne teksty, odpowiadające na potrzeby różnych grup odbiorców.

Moim priorytetem jest rzetelność i jakość. Każdy projekt, nad którym pracuję, traktuję z pełnym zaangażowaniem, a każdy artykuł przechodzi staranny proces redakcji i weryfikacji. Regularnie współpracuję z ekspertami, aby zapewnić, że publikowane przeze mnie treści są zgodne z aktualnym stanem wiedzy i spełniają najwyższe standardy.

Wierzę, że kluczem do skutecznej komunikacji jest transparentność i uczciwość. Dlatego stawiam na budowanie zaufania wśród czytelników, dostarczając im wartościowe informacje, które mogą realnie wpłynąć na ich życie. Cenię sobie twórcze podejście do pisania, dzięki czemu moje teksty są nie tylko informacyjne, ale także angażujące i inspirujące.

Ciągle rozwijam swoje umiejętności, aby sprostać rosnącym wymaganiom branży i dostarczać treści, które są aktualne i znaczące. Każda współpraca daje mi możliwość wzbogacenia swojej wiedzy i doświadczenia, co przekłada się na jakość moich publikacji.

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Kiedy ortokorekcja to dobry wybór? Wskazania i przeciwwskazania