Znaczenie regularnych badań naczyń krwionośnych nóg

Dorota Mazur.

19 listopada 2024

Znaczenie regularnych badań naczyń krwionośnych nóg

Ze względu na starzejące się społeczeństwo choroby naczyń krwionośnych nóg są coraz częstsze w naszej populacji. Lekarze dysponują możliwościami diagnostycznymi, które jeszcze w stadium przedobjawowym mogą wykryć nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu tętnic i żył.

Kto powinien poddawać się regularnym badaniom naczyń nóg?

Krótko mówiąc – każdy. Nie popadajmy jednak w skrajności. Dwudziestolatek cieszący się dobrym zdrowiem i prowadzący zdrowy tryb życia zwykle nie musi się martwić o pogorszenie krążenia w nogach. Uważa się, że okres między 40. a 50. rokiem życia to dobry moment, żeby bliżej zaznajomić się z problematyką zdrowia naczyń.

Powinieneś szybko zgłosić się na poradę lekarską, jeśli zauważysz u siebie pierwsze problemy z krążeniem krwi w nogach. Pierwszymi objawami mogą być:

  • pajączki naczyniowe,
  • obrzęki nóg,
  • uczucie ciężkości nóg i bóle nóg,
  • ból i zmęczenie mięśni pojawiające się po wysiłku,
  • utrata owłosienia na nogach i ścieńczenie skóry nóg.

USG Doppler – ocena krążenia krwi w nogach

Badaniem wykorzystywanym do oceny budowy naczyń, przepływu krwi oraz wydolności zastawek żylnych jest USG Doppler. Badanie może być wykonane przez dowolnego lekarza specjalizującego się w obrazowaniu naczyń metodą ultrasonografii.

Badanie jest zwykle wykonywane na stojąco. Lekarz może ocenić średnicę naczyń, prędkość płynącej przez nie krwi oraz obecność ewentualnych przeszkód zwężających światło żył (zakrzepy) i tętnic (blaszki miażdżycowe).

USG Doppler naczyń kończyn dolnych jest badaniem nieinwazyjnym – mogą je wykonywać nawet kobiety w ciąży. Zwykle jest pierwszym badaniem w ocenie przepływu krwi. Zazwyczaj wystarcza do oceny budowy i funkcji żył. W przypadku tętnic może być zalecane dodatkowe wykonanie badania angio-TK. [1]

Jakie korzyści płyną z regularnego badania naczyń krwionośnych nóg?

Przyjrzyjmy się pozytywnym skutkom poddawania się cyklicznym badaniom naczyń nóg.

  1. Ocena ryzyka zachorowania na choroby żył i tętnic.
    Pierwsze badanie profilaktyczne to dobry moment, żeby porozmawiać z lekarzem o czynnikach, które prowadzą do pogorszenia krążenia krwi. Możesz dowiedzieć się, jak próbować je wyeliminować.
  2. Wczesne wykrycie chorób – czasem nawet w stadium przedobjawowym.
    Pierwsze oznaki choroby tętnic kończyn dolnych i niewydolności naczyń żylnych mogą być obecne nawet wtedy, gdy nie odczuwasz jeszcze żadnych dolegliwości.
  3. Kontrola skuteczności leczenia.
    Wizyty kontrolne po wprowadzonym leczeniu chorób tętnic lub żył są ustalane z różną częstością. Wykonywane wówczas badania są dla lekarza wskazówką, czy leczenie jest odpowiednio zintensyfikowane.

Zły wynik badań naczyń krwionośnych nóg – i co dalej?

Gdy USG Doppler wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, dostaniesz od lekarza odpowiednie zalecenia. Specjalista zwróci uwagę na Twój styl życia i omówi z Tobą metody ograniczania dalszego rozwoju choroby.

W przypadku chorób żył lekarz może zalecić noszenie pończoch uciskowych o stopniowanym ucisku. Można je kupić w sklepie medycznym. Spośród farmakologicznych metod uśmierzania pierwszych objawów niewydolności żylnej zastosowanie ma żel z heparyną do stosowania miejscowego. Wykazuje on działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i, co ważne, również przeciwzakrzepowe.

W przewlekłym niedokrwieniu kończyn dolnych duże znaczenie ma regularny trening marszowy. Pacjentom zwykle zaleca się stosowanie aspiryny lub klopidogrelu oraz statyny, co ma na celu prewencję incydentów sercowo-naczyniowych. Czasem zalecany jest doustny lek o nazwie cilostazol, który może rozszerzać drobne naczynka tętnicze. [2], [3]

Bibliografia

[1] D.-K. Lee, K.-S. Ahn, C. H. Kang, i S. B. Cho, „Ultrasonography of the lower extremity veins: anatomy and basic approach”, Ultrasonography, t. 36, nr 2, s. 120–130, kwi. 2017, doi: 10.14366/usg.17001.

[2] „Indeks Leków MP”. Dostęp: 5 październik 2024. [Online]. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/

[3] „Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych”. Dostęp: 5 październik 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.mp.pl/social/chapter/B16.II.2.27.1.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Objawy łokcia tenisisty - 5 sygnałów, których nie wolno ignorować
  2. Alkohol po makijażu permanentnym - prawda o skutkach picia i zalecenia
  3. Allegra i alkohol: Czy można je łączyć? Ważne ostrzeżenia
  4. Czy można pić alkohol po łyżeczkowaniu? Ważne zalecenia
  5. Betaloc ZOK 25 i alkohol - ważne ostrzeżenia dla pacjentów w terapii

Oceń artykuł

Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Autor Dorota Mazur
Dorota Mazur

Jestem doświadczoną redaktorką z pasją do tworzenia treści, które nie tylko informują, ale także inspirują. Z ponad dziesięcioletnim stażem w branży mam za sobą pracę w różnych obszarach, od kultury i zdrowia po technologie i biznes. Dzięki temu posiadam szeroką wiedzę, która pozwala mi tworzyć merytoryczne i przystępne teksty, odpowiadające na potrzeby różnych grup odbiorców.

Moim priorytetem jest rzetelność i jakość. Każdy projekt, nad którym pracuję, traktuję z pełnym zaangażowaniem, a każdy artykuł przechodzi staranny proces redakcji i weryfikacji. Regularnie współpracuję z ekspertami, aby zapewnić, że publikowane przeze mnie treści są zgodne z aktualnym stanem wiedzy i spełniają najwyższe standardy.

Wierzę, że kluczem do skutecznej komunikacji jest transparentność i uczciwość. Dlatego stawiam na budowanie zaufania wśród czytelników, dostarczając im wartościowe informacje, które mogą realnie wpłynąć na ich życie. Cenię sobie twórcze podejście do pisania, dzięki czemu moje teksty są nie tylko informacyjne, ale także angażujące i inspirujące.

Ciągle rozwijam swoje umiejętności, aby sprostać rosnącym wymaganiom branży i dostarczać treści, które są aktualne i znaczące. Każda współpraca daje mi możliwość wzbogacenia swojej wiedzy i doświadczenia, co przekłada się na jakość moich publikacji.

Napisz komentarz

Polecane artykuły