Ze względu na starzejące się społeczeństwo choroby naczyń krwionośnych nóg są coraz częstsze w naszej populacji. Lekarze dysponują możliwościami diagnostycznymi, które jeszcze w stadium przedobjawowym mogą wykryć nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu tętnic i żył.
Kto powinien poddawać się regularnym badaniom naczyń nóg?
Krótko mówiąc – każdy. Nie popadajmy jednak w skrajności. Dwudziestolatek cieszący się dobrym zdrowiem i prowadzący zdrowy tryb życia zwykle nie musi się martwić o pogorszenie krążenia w nogach. Uważa się, że okres między 40. a 50. rokiem życia to dobry moment, żeby bliżej zaznajomić się z problematyką zdrowia naczyń.
Powinieneś szybko zgłosić się na poradę lekarską, jeśli zauważysz u siebie pierwsze problemy z krążeniem krwi w nogach. Pierwszymi objawami mogą być:
- pajączki naczyniowe,
- obrzęki nóg,
- uczucie ciężkości nóg i bóle nóg,
- ból i zmęczenie mięśni pojawiające się po wysiłku,
- utrata owłosienia na nogach i ścieńczenie skóry nóg.
USG Doppler – ocena krążenia krwi w nogach
Badaniem wykorzystywanym do oceny budowy naczyń, przepływu krwi oraz wydolności zastawek żylnych jest USG Doppler. Badanie może być wykonane przez dowolnego lekarza specjalizującego się w obrazowaniu naczyń metodą ultrasonografii.
Badanie jest zwykle wykonywane na stojąco. Lekarz może ocenić średnicę naczyń, prędkość płynącej przez nie krwi oraz obecność ewentualnych przeszkód zwężających światło żył (zakrzepy) i tętnic (blaszki miażdżycowe).
USG Doppler naczyń kończyn dolnych jest badaniem nieinwazyjnym – mogą je wykonywać nawet kobiety w ciąży. Zwykle jest pierwszym badaniem w ocenie przepływu krwi. Zazwyczaj wystarcza do oceny budowy i funkcji żył. W przypadku tętnic może być zalecane dodatkowe wykonanie badania angio-TK. [1]
Jakie korzyści płyną z regularnego badania naczyń krwionośnych nóg?
Przyjrzyjmy się pozytywnym skutkom poddawania się cyklicznym badaniom naczyń nóg.
- Ocena ryzyka zachorowania na choroby żył i tętnic.
Pierwsze badanie profilaktyczne to dobry moment, żeby porozmawiać z lekarzem o czynnikach, które prowadzą do pogorszenia krążenia krwi. Możesz dowiedzieć się, jak próbować je wyeliminować. - Wczesne wykrycie chorób – czasem nawet w stadium przedobjawowym.
Pierwsze oznaki choroby tętnic kończyn dolnych i niewydolności naczyń żylnych mogą być obecne nawet wtedy, gdy nie odczuwasz jeszcze żadnych dolegliwości. - Kontrola skuteczności leczenia.
Wizyty kontrolne po wprowadzonym leczeniu chorób tętnic lub żył są ustalane z różną częstością. Wykonywane wówczas badania są dla lekarza wskazówką, czy leczenie jest odpowiednio zintensyfikowane.
Zły wynik badań naczyń krwionośnych nóg – i co dalej?
Gdy USG Doppler wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, dostaniesz od lekarza odpowiednie zalecenia. Specjalista zwróci uwagę na Twój styl życia i omówi z Tobą metody ograniczania dalszego rozwoju choroby.
W przypadku chorób żył lekarz może zalecić noszenie pończoch uciskowych o stopniowanym ucisku. Można je kupić w sklepie medycznym. Spośród farmakologicznych metod uśmierzania pierwszych objawów niewydolności żylnej zastosowanie ma żel z heparyną do stosowania miejscowego. Wykazuje on działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i, co ważne, również przeciwzakrzepowe.
W przewlekłym niedokrwieniu kończyn dolnych duże znaczenie ma regularny trening marszowy. Pacjentom zwykle zaleca się stosowanie aspiryny lub klopidogrelu oraz statyny, co ma na celu prewencję incydentów sercowo-naczyniowych. Czasem zalecany jest doustny lek o nazwie cilostazol, który może rozszerzać drobne naczynka tętnicze. [2], [3]
Bibliografia
[1] D.-K. Lee, K.-S. Ahn, C. H. Kang, i S. B. Cho, „Ultrasonography of the lower extremity veins: anatomy and basic approach”, Ultrasonography, t. 36, nr 2, s. 120–130, kwi. 2017, doi: 10.14366/usg.17001.
[2] „Indeks Leków MP”. Dostęp: 5 październik 2024. [Online]. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/
[3] „Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych”. Dostęp: 5 październik 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.mp.pl/social/chapter/B16.II.2.27.1.